Dainis Kaldre - Kanāda

Nesen noslēdzies Kanādas Universitāšu frisbija čempionāts (CUUC), kur Daiņa Kaldres pārstāvētā "McGill University" komanda ieguva trešo vietu.

Dainis dzīvo Kanādā, Monreālā jau četrus gadus un šobrīd studē doktorantūrā McGill Universitātē. Pēc nopietnas ceļgala traumas, Dainis no jauna frisbijam pievērsās vien pagājušajā vasarā (2013.gadā). Uzreiz ar "McGill University" komandu uzvarēja Autrumkanādas frisbija čempionātā (CEUUC) un izcīnīja otro vietu Kanādas Universitāšu frisbija čempionātā (CUUC). Šajā vasarā Daiņa pārstāvētā AUDL sistēmas komanda "Demon" ieguva trešo vietu Kanādas frisbija čempionātā. Dainis pats diemžēl nevarēja piedalīties šajā čempionātā traumu dēļ.

Kā latvietis stāsta - Monreālā (Kvebekas provincē) frisbijs šobrīd attīstās ļoti strauji.

Par frisbiju Kanādā - čempionātiem, treniņiem, sezonām

Šogad pirmo reizi Monreālā tikusi izveidota AUDL komanda (AUDL - American Ultimate Disc League jeb pirmā un lielākā profesionālā frisbija līga pasaulē, kas sastāv no četrām reģionālām divīzijām), kura ierindojās ceturtajā vietā Austrumu konkurencē. Lai gan komanda nekvalificējās fināliem, tomēr guva neatsveru pieredzi jau pirmajā gadā. Dainis saka, ka pats arī pavērojis pāris spēles un bijis redzams, ka komandai pietrūkusi pieredze un stabilitāte visas spēles garumā, jo AUDL tomēr ir mazliet atšķirīgi noteikumi un laukuma izmēri (laukums ir krietni lielāks).

Kanādā viss uzsvars, protams, tiek likts uz outdoor frisbiju jeb āra frisbiju. Jau no februāra līdz aprīlim notiek aktīvs spēlētāju atlases process visām Vīriešu, Sieviešu, Masters un Jauktajām komandām. Kas interesanti, pretstatā šī brīža situācijai Latvijā - Monreālā šobrīd ir nedaudz vairāk sieviešu komandu nekā vīriešu komandu. Treniņi norisinās no aprīļa līdz augusta beigām, kad notiek Kanādas frisbija čempionāts. Pēcāk rudens sezonā vairākas komandas startē, lai kvalificētos USA Ultimate finālturnīram. Monreālas komandām kvalificēties šim finālturnīram ir ļoti grūti, jo Monreālas pārstāvētajā Ziemeļaustrumu divīzijā ir ļoti spēcīga konkurence, piemēram, tādas komandas kā "Boston Ironside" (šogad 2.vieta), "Toronto Goat" (3.) un "NewYork PoNy" (11).

Latvietis pastāstīja, ka no novembra līdz aprīlim Kanādā ir telpu sezona, kur notiek turnīri jauktajām komandām (4 pret 4), kā arī ir vairākas līgas, kur iespējams spēlēt visu ziemu. Tomēr jāpiebilst, ka arī šie telpu turnīri notiek uz mākslīgā zāliena seguma). Lielākā daļa spēlētāju šo laiku izmanto, lai apmeklētu trenažieru zāli un individuāli strādātu pie savas fiziskās un taktiskās sagatavotības.

Par atšķirībām ar Latvijas frisbiju un novērotājiem

"Salīdzinot ar Latviju, Kanādā frisbija komandās parasti ir vismaz 16 - 18 spēlētāju. Parasti šie spēlētāji tiek iedalīti uzbrukuma un aizsardzības līnijās" tā Dainis Kaldre par frisbija komandu veidošanu. Šāds iedalījums bija arī "McGill University" komandā, kur pašlaik spēlē Dainis. Tā kā spēlētāju skaits ir daudz lielāks nekā pierasts Latvijā, arī spēles intensitāte un atbalsts no malas ir daudz lielāks. Tomēr latvietis atzīst, ka spēles kvalitātes ziņā nemaz tik liela atšķirība ar Latvijas labākajām komandām nav, vismaz tādā līmenī, kādā viņš pats šobrīd spēlē. Vienīgi, iespējams, ka lielāka uzmanība tiek pievērsta tieši fiziskajai sagatavotībai un tās uzlabošanai konkrēti starpsezonas laikā (ziemas periodā).

Dainis padalījās savā pieredzē arī par spēlēm, kurās iesaistās novērotāji. Kaldre uzsver, ka pēc personīgās pieredzes novērotāju ieviešanai ir vairākas priekšrocības, tomēr arī pāris trūkumi. Kā pozitīvos aspektus viņš min laika fiksēšanu starp punktiem un minūtes pārtraukumiem; punkta guvuma apstiprināšanu (proti, vai spēlētājs disku noķēris laukumā); kā arī novērotāji vērtē, vai spēlētāji nestāv pārāk tuvu laukumam vai nespēlē pārāk cieši, par ko var saņemt dzelteno un pat sarkano kartīti (kas gan notiek samērā reti). Tomēr Dainis arī piebilst, ka, kā jau visos sporta veidos, papildus cilvēku (tiesnešu vai šajā gadījumā novērotāju) iesaistīšanās paver iespējas spēlētājiem vairāk spēlēt uz novērotājiem, spekulēt, kā arī pastāv iespēja, ka novērotāju lēmums ne vienmēr būs objektīvs (vai vismaz kādam spēlētājam tas tāds nešķitīs). Bet kopumā latvietis atzīst, ka labprātāk spēlē novērotāju klātbūtnē.

Jaunākajām "McGill University" frisbija aktivitātēm vari sekot līdzi viņu mājaslapā: http://mcgillultimateteam.com

Paldies Dainim Kaldrem par sadarbību!