Inventārs

Frisbija literatūra

2011.gadā izdots pirmais frisbija mācību materiāls latviešu valodā - Frisbija ABC. Frisbija ABC galvenokārt paredzēta kā palīglīdzeklis skolu sporta skolotājiem. Tomēr, lai gūtu ieskatu par to, kas ir frisbijs, un veiksmīgi spertu pirmos soļus šajā aktīvajā un sportisku garu audzinošajā sporta veidā, Frisbija ABC var izmantot ikviens interesents.

Grāmatas autores, Dzirkstīte Žindiga un Inese Birģele, ir vienas no frisbija aizsācējām Latvijā. Dzirkstītei Žindigai ieguvusi sporta pedagoģisko izglītību Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā, dibinājusi un vada Ogres Frisbija klubu. Inese Birģele ieguvusi C kategorijas sporta speciālista sertifikātu frisbijā, vairākus gadus spēlējusi augsta līmeņa ārzemju klubos - "Spin" no Austrijas un "Brighton Ultimate" no Lielbritānijas.
Abas autores piedalījušās vairākās Eiropas un pasaules līmeņa sacensībās gan Latvijas izlases rindās, gan startējot ar savu klubu. Autores trenēja Latvijas sieviešu frisbija izlasi, kas, ieņemot 7.vietu, veiksmīgi startēja Eiropas Frisbija čempionātā 2011.

Grāmatas prezentācijas video.

Internetā iespējams iegādāties gan frisbija apmācīšanas DVD, gan dažāda spēles līmeņa literatūru. Materiāli galvenokārt pieejami angļu valodā. Tos iegādāties piedāvā tādu pazīstamu frisbija zīmolu kā lookfly, gaia, u.c. online veikali.

 

Disku iegāde

Dizains

Pieejamais disku skaits

Viena diska cena Kontaktinformācija

~250 12 eiro

Emīls Elksnītis

Emils [at] frisbee [dot] lv

nav vairs pieejami

 

Diskus iespējams iegādāties arī frisbija inventāra interneta mazumtirdzniecības veikalos (izmaksas nedaudz lielākas nekā pērkot Latvijā uz vietas esošus diskus, jo jārēķinās ar pasta sūtījuma izdevumiem).

Specializētus diskus (ar jūsu izvēlētu logo) iespējams iegādāties no disku oficiālā ražotāja Discraft. Jāatzīmē gan, ka tādā gadījumā minimālais apjoms ir 50 diski (baltiem diskiem ar vienas krāsas logo) vai 100 diski (jebkuras krāsas diskiem ar vairāku krāsu logo). Jārēķinās ar pasta sūtījuma izdevumiem.

 

Spēlei nepieciešamais inventārs

Frisbija spēlei nepieciešamais inventārs ir minimāls:

 • frisbija disks
 • kaut kas ar ko atzīmēt laukuma robežas (piem., konusi, taču var izmantot arī jebko citu, kas neapdraud spēlētāju drošību)
 • piemērots sporta apģērbs un apavi

 

Spēlējot frisbiju ārā, telpās vai pludmalē, tiek izmantots atbilstošs inventārs. Tāpat katrā no šiem spēles laukumiem spēlētāji mēdz izmantot arī specifisku inventāru, bez kura varētu arī iztikt.

Frisbijs ārā

 • Var tikt izmantoti futbola apavi, kuriem nav metāla "naglas". Tāpat tiek izmantoti arī amerikāņu futbola apavi. Ir pieejami arī speicalizēti frisbija apavi.
 • Sliktos laikapstākļos zem komandas formas spēlētāji mēdz izmantot siltas, apspīlētas garās bikses un siltu, apspīlētu krekliņu ar garām rokām.
 • Daudzi spēlētāji valkā cepuri ar nagu, lai novērstu tiešu saules staru iespīdēšanu acīs, savāktu matus vai arī nepārkarsētu galvu.
 • Daži spēlētāji izmanto kreklā iestrādātu vai aiz šortiem piekarinātu dvielīti, ko izmanto roku vai diska noslaucīšanai ļoti karstos vai lietainos laikapstākļos.

Frisbijs telpās

 • Var tikt izmantoti jebkādi sporta apavi, kas neatstāj svītras. Parasti tiek izmantoti volejbola, handbola vai basketbola apavi, kas, nodrošinot labu saķeri ar laukumu, ļauj veikt asas virziena maiņas. Vajadzētu izvairīties no telpu futbola apavu lietošanas, jo tiem ir plāna zole un tie nav paredzēti frisbija spēles specifikai, kur apaviem jāamortizē spēlētāja piezemēšanos pēc lēciena.
 • Daudzi spēlētāji izmanto ceļu sargus (kā volejbolā), jo piezemēšanās pēc "lejauta" ("līdaciņas") telpās var būt diezgan sāpīga. Līdzīgus aizsargus var izmantot arī uz elkoņiem, tomēr tie nav izplatīti.

Frisbijs pludmalē

 • Pludmalē tiek spēlēts bez apaviem. Sliktos laikapstākļos vai nekvalitatīvās pludmalēs spēlētāji mēdz izmantot parastas zeķes, vai arī speciālas frisbijam paredzētas zeķes/apavus ar biezāku zoli.
 • Tāpat kā frisbijā ārā, arī pludmalē medz izmantot siltas bikses, krekliņu, cepuri un dvielīti.