Psiholoģiskā sagatavotība. Sergejs Volkovs

Sergejs Volkovs. Savas spēlētāja gaitas uzsāka Rēzeknē, komandas "Flyers" sastāva. Kopā ar "Flyers" izcīnijis vairākus čempionu titulus. Šobrīd spēlē kluba "Hardcore Ultimate" sastāvā. Viens no pieredzējušākajiem spēlētājiem Latvijā.

 

Kā parasti par šo tēmu pastāstīšu no savas pieredzes, jo viss, ko esmu sasniedzis līdz šim frisbija spēlē, tas ir nācis tikai pašmācības ceļā un vērojot citus spēlētājus.

Kaut arī frisbiju spēlēju jau vairāk par 10 gadiem, bet tik un tā pirms katras spēlēs ir uztraukums un tāda kā ņurdēšana vēderā, kas pāriet tikai sākoties spēlei uz laukuma.

Tātad tuvāk par psiholoģisko sagatavotību varētu sākt ar senu sakāmvārdu „veselā miesā, vesels gars!”. Ko ar to gribēju teikt – vispirms ir jābūt labā fiziskā formā un pirms katra treniņa un spēles ir kārtīgi jāiesildās. Tad būs daudz vieglāk arī morāli noskaņoties uz atbildīgo spēli.

Vēl viena lieta, kas viennozīmīgi palīdz daudz labāk noskaņoties spēlei, ir labs iekšējais noskaņojums. Šī lieta katram ir individuāla, un katram jāzina pašam, kā to labāk sasniegt. Man, piemēram, tā ir mūzikas klausīšanās pēc noskaņojuma. Otrs svarīgais noskaņojuma veids ir komandas mikroklimats un kopējais komandas noskaņojums, bet tā sīkākam izklāstam ir nepieciešams atsevišķs raksts.

Uz jautājumu „Vai psiholoģiskā noskaņošanās ir svarīga un tā bijusi par iemeslu neveiksmīgai spēlei?” varētu viennozīmīgi atbildēt – „JĀ”!

Kā spilgts piemērs no manas pieredzes atmiņā ir palicis „Rīgas Rudens 2009” turnīrs un it īpaši finālspēle pret Maskavas "Sokol" komandu un arī D grupas pēdējā spēle ar Lietuvas komandu "UZA". Līdz spēlei ar komandu "UZA" bija pārliecinoši apspēlētas divas spēcīgas komandas "Flying Steps" un "Outlawz" ar rezultātu 11:2 un likās, ka pēdējā spēle ar grupas vājāko komandu būtu jābūt diezgan vienkāršai. Kā tas izrādījās, tad tā bija maldinoša sajūta un spēles gaitā nonācām zaudētājos pat ar 4 punktu deficītu. Tikai spēles noslēguma daļā, veicot pareizās korekcijas spēles disciplīnā un noskaņojumā, spējām uzlabot komandas aizsardzības spēli un izraut uzvaru spēlē ar 9:8. Viennozīmīgi svarīgākais iemesls tik sliktai pēdējai spēlei bija komandas katra spēlētāja sliktā psiholoģiskā noskaņošanās uz spēli.

Otrā dienas iesākums arī bija diezgan pārliecinošs, ¼ finālā uzvarot "UD" ar 11:2 un ½ finālā uzvarot spēcīgo Lietuvas komandu "Vorai" ar 10:8. Kaut arī komanda turnīrā kopumā rādija ļoti pārliecinošu spēli, tā neguva mācību no pirmās dienas neveiksmīgās spēles pret komandu "UZA" un uz finālspēli pieļāva to pašu kļūdu – slikta psiholoģiskā noskaņošanās svarīgākajai spēlei. Kaut arī kopumā finālspēle tika aizvadīta augstā līmenī (komanda ne reizi neatradās iedzinējos vairāk par 2 punktiem un spēle noslēdzās ar rezultātu 11:13), tomēr uzvarai, manuprāt, pietrūka tieši katra spēlētāja iepriekšējās spēlēs augstvērtīgais psiholoģiskais noskaņojums, kas ieviesa tās nedaudzās kļūdas, spēlējot uzbrukumā, un paviršības aizsardzībā, kas izšķīra spēles rezultātu.