Spēles gars (SOTG) - kas tas ir? Autors Sergejs Volkovs

Sergejs Volkovs. Savas spēlētāja gaitas uzsāka Rēzeknē, komandas Flyers sastāva. Kopā ar Flyers izcīnijis vairākus čempionu titulus. Šobrīd spēlē kluba "Hardcore Ultimate" sastāvā. Viens no pieredzējušākajiem spēlētājiem Latvijā.

Spēles gars (SOTG) - kas tas ir?

Ikviens, kurš uzsāk spēlēt Ultimate frisbee dzird no pieredzējušiem spēlētājiem, ka galvenais spēles elements ir tieši SOTG. Bet turpinot spēlēt, jaunie spēlētāji sastopas ar fenomenu, ka katrs spēlētājs šo svarīgo spēles elementu izprot pa savam. Varētu teikt pat - cik spēlētāju, tik arī viedokļu par to, kas ir SOTG.

 

Šeit būs manas svarīgākās īpašības, kuras vērtēju visaugstāk nosakot SOTG:

  1. Zini noteikumus
  2. Attieksme
  3. Cīņasspars

Zini noteikumus. Nav iedomājama ne viena sporta spēle, kuru varētu spēlēt neievērojot tos. Tas arī attiecas uz Ultimate Frisbee. Katram spēlētājam ir jāzina spēles noteikumi, tie jāievēro un jāapmāca ikviens spēlētājs, kurš tos nezina. Tas, ka spēlē nav tiesnešu nenozīmē, ka tagad varēs tos neievērot un krāpties spēles laikā. Tāpat ja kāds tos pārzina labāk nekā Tu pats, nenozīmē, ka viņam ir slikts SOTG – tieši pretēji. Es pats bieži novēroju situācijas, kad vienas komandas spēlētāji bieži pareizi norāda uz pretinieku komandas noteikumu pārkāpumiem, bet pretinieku komandas spēlētāji aktīvi iebilst pret tiem (iespējams pat nezinot, ka ir pārkāpuši šos spēles noteikumus) un vēlāk pēc spēles norāda uz komandas slikto SOTG. Tas ir absurds. Vairakkārt esmu redzējis vadošo Pasaules līmeņa komandu spēles (Kanāda, ASV, Zviedrija, Japāna u.c.) un ikvienā spēlē tiek ļoti bieži tiek veikti dažādi „saucieni” – vai tām komandām ir slikts SOTG, kad tās ievēro spēles noteikumus – es tā neuzskatu!

Attieksme. Nav redzēts spēlētājs vai komanda, kurš/a negribētu progresēt un sasniegt augstu spēlēšanas līmeni. Bet, lai to sasniegtu ir daudz un smagi jāstrādā. Jāstrādā pašam ar sevi, jāstrādā treniņos - attīstot savu fizisko sagatavotību, tehniku un taktiskās iemaņas. Censties pēc iespējas vairāk nospēlēt spēles ar augsta līmeņa komandām (vienalga vai turnīros vai draudzības spēlēs), tādējādi krājot sev svarīgo pieredzi un pārliecību spēles laikā un mācīties no citām komandām/spēlētājiem. Tas ir smags darbs un ja spēlētājs vai komanda neapstājas pie sasniegtā, bet turpina attīstīties un progresēt, tas manī rada cieņu pret šo spēlētāju vai komandu.

Cīņasspars. Spēlēt un cīnīties līdz galam, neskatoties uz spēlēs rezultātu, cīnīties par katru punktu un nenolaist rokas. Cik reizes ir redzēts, kad komanda atrodoties iedzinējos pat par vairākiem punktiem spēj savākties un izraut uzvaru. Tā ir viena no labākajām Ultimate Frisbee spēles īpašībām – spēle nebeidzas ar spēles laika beigām!. Nav svarīgi, cik spēcīgs ir pretinieks – neizej uz laukuma ar nolaistu galvu. Spēlēt ar maksimālo atdevi, uzmundrināt komandas biedrus, parādīt savu labāko spēli ikvienā spēles epizodē un katrā nākamajā spēlē. Tā ir vēl viena īpašības, kas manī izraisa cieņu pret spēlētāju vai komandu.