Spēles veidi

Frisbijs tiek spēlēts gan uz zāles, gan telpās, gan pludmalē. Noteikumi katrā uz šiem segumiem atšķiras.

Frisbijs ārā

Frisbijs telpās

Frisbijs pludmalē

 

Frisbijs ārā

Frisbija lielvalstīs tādās kā Amerika, Kanāda, Japāna un Lielbritānija ļoti izplatīts ir frisbijs ārā, kurš visbiežāk tiek spēlēts uz zāles seguma. Šai frisbija paveidā katrā komandā uz laukuma spēlē 7 spēlētāji. Laukuma izmēri ir 100m x 37m. Gala zonu garums 18m (23m Amerikā). Spēles ilgums ir 100 minūtes vai arī 17 punkti.

Frisbijā ārā ļoti svarīgs ir dažādu taktiku pielietojums (līdzīgi kā futbolu, frisbiju var spēlēt ar dažādu spēlētāju izkārtojumu), laba metienu tehnika (jo ārā ir vējš, kas apgrūtina diska izmešanu) un laba diska “lasīšana” (jo metieni mēdz būt augsti un ieņem savdabīgu trajektoriju vēja dēļ). Frisbijs ārā atšķirībā no frisbija telpās nav tik ass, taču ir nepieciešama lielāka izturība, labāka metienu tehnika un spēles izpratne. Dažkārt spēlētājs, kurš ir labs frisbijā telpās nav pat tuvu labs frisbijā ārā un otrādi, jo arī frisbijam telpās ir sava specifika.

 

Frisbijs telpās

Ilgās ziemas sezonas dēļ Eiropas ziemeļu daļā lielu atzinību un izaugsmi ir guvis frisbijs telpās. Tas ir ļoti populārs Skandināvijas valstīs un Krievijā. Zviedrija un Krievija ir galvenās klubu turnīru pirmo vietu dalītājas. Taču Latvijas klubi iesaistās cīņā par goda pjedestalu.

Frisbiju telpās spēlē sporta zālē, kuras izmērs atbilst rokas bumbas laukuma izmēram, taču tas var variēt atkarībā no pieejamajām zālēm. Spēlētāju skaits uz laukuma ir 5 katrā komandā. Tiek izmantoti ērti un viegli sporta apavi (volejbola, tenisa vai basketbola apavi), bieži vien spēlētāji izmanto ceļu sargus (līdzīgus kā volejbolā) un elkoņu sargus, lai izvairītos no sasitumiem un traumām. Frisbijs telpās ir ļoti straujš sporta veids. Komandām ir jābūt spējīgām ātri pāriet no uzbrukuma aizsardzībā un otrādi.

 

Frisbijs pludmalē

Daudziem frisbijs asociējas ar diska mētāšanu pludmalē. Tomēr arī spēli Altimet-frisbiju var spēlēt pludmalē. Vēja ietekmes dēļ tas ir līdzīgs frisbijam ārā, taču, kā jau noprotams, tiek spēlēts uz pludmales smilšu seguma. Spēlētājiem ir atļauts valkāt zeķes, taču lielākā daļa dod priekšroku basām kājām. Spēlētāju skaits uz laukuma var atšķirties atkarībā no laukuma izmēriem taču parasti ir 5 vai 7. Lai gan varētu šķist, ka šis ir viens no vieglākajiem frisbija veidiem, tā tomēr nav. Dziļās pludmales smiltis to parasti padara par ļoti nogurdinošu un komandām, spēlējot frisbiju pludmalē, vienmēr ir nepieciešams vairāk maiņu, nekā spēlējot frisbiju telpās vai ārā. Šis ir arī viens no baudāmākajiem frisbija veidiem – silta saule, pludmale un, mīkstā seguma dēļ, arī bieži un baudāmi lejauti*.

*no angļu layout. Lekšana līdaciņā, lai noķertu vai nosistu zemē disku, kad skrienot to vairs nav iespējams panākt.